Theatre.com.ua
УКР

Три товариші

Автор(и) Ремарк Еріх Марія
Одинокий Юрій
Дата прем'єри 2016-12-16
Кількість дій 2
Жанр драма
Мова вистави українська
Театр Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка
Місто Київ
Участь у фестивалях Національний мистецький фестиваль «Кропивницький-2017», м. Кропивницький, 3 вересня 2017 р.; XXV Міжнародний фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі», М. Чернігів 20 жовтня 2017 р.; Показ на запрошення Національного академічного драматичного театру імені Марії Заньковецької, з нагоди 100-річчя театру, м. Львів, 30 листопада 2017 р.; Театральний фестиваль «Чехов фест» м. Суми, 16 березня 2019 р.
Постановники
Режисер-постановник Одинокий Юрій
Художник-сценограф Александрович-Дочевський Андрій
Художниця по костюмах Рудюк Наталія
Балетмейстер Івлюшкін Павло
Пластичне вирішення Лук’яненко Дмитро
Музичне оформлення Сікорський Олексій
Звукорежисер Руденко Іван
Кришталь Олександр
Художник по світлу Марчук Ярослав
Ролі та виконавці
Роберт Локамп Нищук Євген
Отто Кестер Романій Андрій
Готфрід Ленц Печериця Олександр
Патріція Хольман Савченко Анжеліка
Фрау Залевськи Смородіна Людмила
Олексенко-Жирко Тетяна
Фріда, служниця пансіону Вертинська Ксенія
Баша Ксенія
Біндінг Тимошенко Арсеній
Зубков Олексій
Фердінанд Грау Стальчук Олег
Ступка Дмитро

Про виставу

Вистава "Три товариші" - це перше звернення театру до творчості Еріха Марія Ремарка (1898-1970).
Основною темою його романів є історія «втраченого покоління», соціально-політичні проблеми, якими жила Європа між двома Світовими війнами, а прообразами героїв ставали друзі та рідні з близького оточення. Так, перша дружина письменника Юта, здоров'ям якої Ремарк опікувався ціле життя, стала прообразом героїні роману «Три товариші» - Пат.
Актуальність та гострота проблем, безкомпромісність у виборі тем та сила художнього слова письменника прирекли його на еміграцію. У 1932 році Ремарк покинув Німеччину та оселився у Швейцарії. У 1939 році переїхав до США, де у 1947 році отримав американське громадянство.
Але найболючішим фактом його біографії і, в той же час, жорстким доказом глибини осягнення та передчуття катаклізмів політичного життя Європи ХХ століття стало спалення його творів на вогнищі нацистської «інквізиції».
Сюжет роману «Три товариші» (1936), який продовжує тему «втраченого покоління», розгортається в Німеччині у 1928 році. Троє друзів, які пройшли Першу світову війну - Роберт Локамп, Отто Кестер і Ґотфрід Ленц - тримають невеличку, малоприбуткову автомайстерню. Перипетії їхнього життя, кохання Роберта до молодої Патриції Хольман, спогади, від яких не можуть отямитися головні герої, власне, всі події роману пов'язані та розгортаються на фоні економічної, політичної кризи в міжвоєнній Німеччині.
Болем за покоління, яке, пройшовши жахи Першої Світової війни, переживши світову кризу, моральне зубожіння і політичний апокаліпсис, просякнуті всі романи Ремарка. На його творах виховувалися і наші шістдесятники. Він перетворився на володаря думок цілого покоління. Саме в період «відлиги» з'явилися перші переклади Ремарка в Радянському Союзі. Ним зачитувалися, його герої спонукали до дії, виховували внутрішню свободу і вселяли віру…
Тоді ніхто навіть уявити не міг, що пройде час і ми знову віч-на-віч зустрінемося із ворогом – жорстким, нахабним й безпринципним. І знову будуть гинути кращі з кращих і постане проблема соціальної адаптації хлопців, що бачили смерть.