Theatre.com.ua
УКР

Скрипаль на даху

Автор(и) Бок Джеррі
Стайн Джозеф
Харнік Шелдон
Дата прем'єри 2018-05-25
Кількість дій 2
Жанр мюзикл
Мова вистави українська
Театр Київський національний академічний театр оперети
Місто Київ
Нагороди Лауреат Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА» 2018 року в номінації «Краща музична вистава»
Участь у фестивалях Всеукраїнський театральний фестиваль-премія «ГРА»
Постановники
Режисер-постановник Струтинський Богдан
Диригент-постановник Ярошенко Ігор
Балетмейстер-постановник Прокопенко Вадим
Хормейстер-постановник Нестерук Сергій
Художник-постановник Білозуб Олександр
Художниця з костюмів Давиденко Ірина
Асистентка балетмейстера Скуба Наталія
Гречановська Анжела
Диригент Дідок Сергій
Ролі та виконавці
Тев’є-молочник Бутковський Микола
Бондаренко Сергій
Голді, його дружина Лапіна Ірина
Беспалова-Примак Ірина
Цейтель Грегорчак-Одринська Галина
Приймак Соломія
Годель Дідух Тетяна
Татарова-Цуцкірідзе Яна
Хава Коваль Ганна
Федоренко Ольга
Мотл, наречений Цейтель Вівчарюк Дмитро
Кириллов Олексій
Перчик, наречений Годель Шарабурін Дмитро
Челялі Петро
Федір, наречений Хави Басковський Кирило
Воронов Дмитро

Про виставу

Чому скрипаль на даху? На це питання доволі часто доводилося відповідати художнику Марку Шагалу, лейтмотивом творчості якого став образ скрипаля, надто яскравого і незвичайного, щоб існувати у реальності. Тим не менш, художник незмінно повторював: «Скрипаль на даху – це реальність!». Скрипаль, мовляв, забрався на дах, аби його не турбували. Автори мюзиклу про Тев’є Тевеля втілили шагалівський образ Скрипаля у музичній історії за оповіданнями Шолома Алейхема «Тев’є молочник».
Мюзикл розпочинається композицією «Традиція» і саме тема традиції, згідно із задумом авторів, стала концепцією всього твору. Традиції життя, їх збереження, слідування ним жителями єврейського містечка Анатівка, що під Києвом, сколихнули почуття людей різних національностей, різних віросповідань. Мюзикл «Скрипаль на даху», який вперше був поставлений на Бродвеї у 1964 році, підкорив серця мільйонів.
Головний герой Тев’є, батько п’ятьох доньок, розмірковує про сенси життя і любить порозмовляти із Богом. Він є ревнителем традицій, ретельно оберігає родинне вогнище від негараздів, мріє про щастя й достаток. Тев’є упевнений, що варто вигідно видати дочок заміж, аби ті влаштувалися у житті якнайкраще. За сюжетом твору сваха Єнта вже і женихів дочкам Тевель підшукала. Але замість того, щоб взяти шлюб із багатим вдівцем Лайзером, старша дочка Цейтл виходить заміж за бідного кравця Мотла. Тев’є, розчулений почуттями донечки, благословляє молодят і умовляє погодитись на їхній шлюб дружину Голду: «Що ж? Гроші – вони круглі. Сьогодні там, а завтра вже тут, аби бути живим здоровим. А головне – це надія!» – філософствує Тев’є.
Друга дочка, Годл закохується у бідного студента Перчика і від’їжджає з ним до революційного Києва. Третя остаточно розбиває серце батька: Хава вінчається із Федькою у православному храмі, зраджуючи релігійним віруванням сім’ї і Тев’є відмовляється від неї. Тим часом родину чекають непрості випробування. За царським указом всі євреї мають виїхати з губернії. Збираючи нехитрий скарб, Тев’є примирюється із долею і благословляє на прощання непокірну Хаву. Цейтл і Мотл збираються до Америки, Годл слідує за Перчиком у заслання до Сибіру, а Хава збирається із Федькою до Кракова – дороги рідних розходяться по світу.
У традиційній культурі музикант-скрипаль супроводжує всі етапи життя єврейської родини. Він став символом життєвого укладу, знаковим образом поєднання усталеності і свободи. Мюзикл «Скрипаль на даху» Національної оперети України – спроба сучасного відображення складного поєднання розбіжностей життя. Філософська і лірична постановка, де у сценічній реальності акторського буття грають музика, колір, безмежні почуття. 

 

Відео

Афіші, програми