Theatre.com.ua
УКР

Очищення

Автор(и) Оксанен Софі
Дата прем'єри 2018-09-06
Кількість дій 2
Жанр драма
Мова вистави українська
Театр Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка
Місто Київ
Постановники
Режисер-постановник, музичне оформлення Гладій Григорій
Асистент режисера Петросян Давид
Художник-сценограф Ковальчук Володимир
Художниця по костюма Маркуш Катерина
Хореографиня Семьошкіна Ольга
Художник по світлу Марчук Ярослав
Художниця по світлу Ваховська Ганна
Інженер відеоряду Рожко Олександр
Драгунов Валентин
Тарасенко Віктор
Ролі та виконавці

Про виставу

Твір «Очищення» знайомить глядачів України із маловідомим напрямком сучасної фінської літератури. Його авторка Софі Оксанен (1977 р. н.) – фінська письменниця, яка народилася і виросла у фінсько-естонській родині в Центральній Фінляндії (батько – фін, мати – естонка, яка у 70-х емігрувала до Фінляндії). Розповіді батьків та літні канікули, які майбутня письменниця проводила в Естонії, в бабусі, стали приводом для написання цілої низки творів, які присвячені непростій історії Естонії. Цікавим фактом є те, що спочатку Софі створила п'єсу під назвою «Очищення», а пізніше виникло бажання подальшої роботи, що призвело до роману під цією ж назвою, який став бестселером і приніс авторці справжню славу та безліч престижних літературних нагород: Премію «Фінляндії» 2008 р., Премію Рунеберга 2008 р., Премію «Феміна» 2010 р., та Літературну Премію «Північної Ради». У 2012 році роман було екранізовано і він був номінований на премію Оскар від Фінляндії.
Тема поневолення, наруги над рідною землею, перетворення людини на манкурта без роду і генетичної пам'яті стала наскрізною для багатьох творів літераторки.
Сюжетна лінія п'єси «Очищення» охоплює велику часову відстань історії Естонії. Як і в романі, головна героїня проживає ціле життя, що увібрало в себе всі катаклізми, що їх пережила країна на шляху до незалежності. Тут і трагічні події 30-х років, сповнені нелюдського болю і страждань, і реалії депортації «ворогів народу» до Сибіру. Ця тема є однією з основних в п'єсі і вона впливає на всі події, що відбуваються у житті головної героїні Алііде. Її одержиме кохання до одного із «лісових братів» Ханса керує не лише вчинками героїні, а й переходить до категорії кармічного гріха, за який розплачується кожне наступне покоління їхньої родини.
При всій жорсткій відвертості, твір вселяє надію, захоплює неймовірними за силою жіночими характерами, їхньою вірою. Вірою у те, що осягнення скоєного та Очищення зупинять ланцюгову реакцію руйнації людини і що врешті-решт Любов і Добро оселяться як на землі, так і серцях прийдешніх поколінь. Вчитуючись у історію, що її виклала Софі Оксанен, кожен із нас знаходить алюзії із трагічними подіями, втратами, які пережила наша країна, відстоюючи свою незалежність.

 

Більше інформації

Гарячі естонські жінки