Theatre.com.ua
УКР

Маруся Чурай

Автор(и) Костенко Ліна
Дата прем'єри 2018-02-09
Кількість дій 2
Жанр поетична драма
Мова вистави українська
Театр Київський національний академічний театр оперети
Місто Київ
Постановники
Режисер-постановник Павлюк Сергій
Диригент-постановник, хормейстер-постановник Нестерук Сергій
Балетмейстер-постановник Бусс Юрій
Художник-постановник Ридванецький Сергій
Художниця з костюмів Ридванецька Наталія
Хормейстерка Рубльова Ружена
Диригент Дідок Сергій
Ролі та виконавці
Маруся Дідух Тетяна
Татарова-Цуцкірідзе Яна
Гриць Кириллов Олексій
Прудник Євген
Бобренчиха Лапіна Ірина
Нагля Алевтина
Суддя Бондаренко Сергій
Богомаз Володимир
Горбань Павлінов Сергій
Кушнірюк Орест
Писар Бєльський Павло
Вівчарюк Дмитро
Параска Кравченко Зоя
Середа-Голдун Ася
Таця Доброноженко Любов
Коваль Ганна

Про виставу

Історичний роман у віршах видатної Ліни Костенко про легендарну українську поетесу Марусю Чурай вперше поставлений на сцені Національного академічного театру оперети. Інсценізація ліро-епосу «Маруся Чурай» – своєрідна відповідь українських митців на естетичний запит сучасного суспільства, про єдину можливість духовного відродження нації, як порятунку, як збереження української ідентичності. Завдяки точності змалювання авторкою цілої епохи, роман «Маруся Чурай» став, по суті, художньою енциклопедією історії українського народу ХVII століття. Ліна Костенко ототожнює саму українську історію із образом жінки. Зневаженої, катованої, але не зломленої, гордої, гідної. 
В основі твору – відома балада «Ой не ходи, Грицю…», сюжет якої має чимало інтерпретацій.  Живою, проникливою поетичною мовою  у виставі  розповідається про долю реальної української дівчини Марусі Чурай, чиї пісні та вірші надихали козацькі загони на подвиги в ім’я України. За вбивство свого коханого Маруся засуджена до жорстокого покарання. Дівчина не винна, отрута, що згубила Гриця, була призначена їй самій. Але судді невблаганні. Навіть полум’яна промова Івана Іскри не рятує піснярку:
«Ця дівчина не просто так Маруся. Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа…».
Крізь пожежі і страшні бої козак Іскра вирушає до самого гетьмана шукати заступництва для  Марусі. Три довгі дні перед стратою Маруся пригадує своє життя, наче сповідується. Втомлена, безвинна і знесилена чекає на страту як на вивільнення. Гетьман Хмельницький пише указ про помилування і гонець за мить до страти встигає визволити дівчину.
Коли Маруся вирушає за прощею до Києва, контрастні картини бачить вона на своєму шляху. Бачить безмежну красу природи і сплюндровану війною землю. Дівчина забуває про особисте горе, пише пісні, розмірковує:
«Колись нащадки будуть одмивати оцю печаль од крові і глупот.     
Бо можновладці – тяжко винуваті. А що зробив народові народ?!».     
«Маруся Чурай» Ліни Костенко — твір, який зараз на часі, в ньому дуже багато рядків, які, на мій погляд, змальовують сьогодення», – вважає режисер-постановник Сергій Павлюк. 
Звучання вистави створене автентичним співом, піснями, музикою, які мало хто чув. Жанрова направленість постановки, за визначенням режисера,  близька за образністю до поетичного театру.

 

Відео

Афіші, програми