Theatre.com.ua
УКР

Маклена Ґраса

Автор(и) Куліш Микола
Дата прем'єри 2016-03-09
Кількість дій 2
Жанр трагіфарс
Мова вистави українська
Театр Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр
Місто Сєвєродонецьк
Участь у фестивалях ХVIII Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії», м. Херсон, м. Миколаїв, Україна, 26, 27.05.2016 р.; Міжнародний театральний фестиваль «1919-2019 Куліш. Курбас. Шекспір», м. Харків, Україна, 16.06.2019 р.
Постановники
Постановка та музичне оформлення Московченко Володимир
Сценографія та костюми Лубська Ірина
Пластика Бондаренко Сергій (Луганськ)
Хореографія Сєрєкова Ірина
Вокал Тимко Тетяна
Аранжування Браташ Артем
Помічниця режисера Яковенко Ольга
Ролі та виконавці
Стефан Ґраса, робітник Шербул Іван
Маклена, його донька Адначева-Пономаренко Анастасія
Золотоверха Вероніка
Юзеф Зброжек, маклер Козир Сергій
Його дружина Козир Людмила
Анеля, їхня донька Леміш Анастасія
Штомпель Дарина
Владек Зарембський, фабрикант Пономаренко Денис
Ігнатій Падур, музикант Благий Володимир
Шморгунов Іван
І Батяр Грошев Ярослав

Про виставу

Відомо, що основою для написання Миколою Кулішем соціально-психологічної драми “Маклена Ґраса” стало повідомлення однієї з польських газет про арешт збанкрутілого капіталіста. Маючи страхові внески, що їх посмертно може отримати родина, останній найняв за 500 злотих безробітного, щоб той убив його. Ситуація і характери, переосмислені драматургом в п'єсі, дають можливість постановникам по-своєму трактувати час і місце подій.

Перші ж звуки вистави занурюють у стихію нашого часу, в якому нав'язливе відчуття краху, біди, депресії переслідує багатьох. І кожна людина, яка в різний спосіб намагається врятуватись від цього, варта нашого співчуття.

Герої вистави аж ніяк не герої в житті, а звичайні “маленькі люди”. Криза унеможливлює їхні прагнення піднятися на висоти бажаного добробуту залишаючи лише “орендарями життя”. І тепер ними керує панічний пошук порятунку. Час для цього спливає швидко. А питання: “Якою ціною?” — лишається головним.

Втіленням сподівань на краще є тільки Маклена. Доведена до відчаю дівчинка-підліток, аби врятувати сім’ю від виселення, пробує в різний спосіб заробити гроші. Наступна нагода трапляється після підслуханої розмови батька із маклером, коли останній просить вбити його. Батько відмовляється. А Маклена? Здається, що це зацьковане звірятко має почуття власної гідності, має отой моральний закон у собі, що не дає переступити межу людяності навіть у безвиході. Чи поступиться у складній ситуації чистота і відкритість цієї дівчинки її недосвідченості й нестриманості.

Відчуття апокаліпсису у виставі межує з іронією. Сумної посмішки додають елементи клоунади і присутність “батярського фольклору”.

Афіші, програми