Theatre.com.ua
УКР

Фіксуємо театральну історію разом!

Фіксуємо театральну історію разом!

Про ефемерність мистецтва театру написано сотні сторінок. І все ж, ні самі митці, ні театрально-критична спільнота, ні глядачі не полишають спроб зафіксувати вистави, зберегти їх для майбутнього. Зазвичай, це найкраще вдається свідкам, тим, хто у мемуарах  колоритними деталями надає  своїм враженням історичної переконливості. Так і призвичаїлись більшість з тих, хто брався за минуле вітчизняного театру покладатися на чиюсь пам’ять, яка інколи підводить.

Без фіксування всього, що колись відбулося в театрі, на сцені, або знищення свідчень часом ставалася  така собі колективна втрата пам’яті. До того ж, безнадійно постраждало і паперове документування театрального процесу в Україні, спроба якого була здійснена кілька десятків років Українським театральним товариством.

У результаті, в нашій скорегованій кимось історії вже не раз відзначалися недостовірні театральні ювілеї, а провідні майстри сцени залишалися без гідного вшанування. А сьогодні, коли, здається, про все можна дізнатися з мережі, як виявилося, українському театрові  і там не пощастило: суцільна плутанина із датами прем’єр, авторами спектаклів, зіграними  акторами  ролями.

У багатьох країнах такий процес діджіталізованого архівування та фіксації театрального процесу вже давно триває. Існує чимала кількість електронних театральних архівів у Великобританії, Німеччині, США, Франції. А державні інституції, що опікуються театрами в центральноєвропейських країнах (Інститут театру імені Збігнева Рашевського в Польщі, Угорський театральний музей та інститут, Театральні інститути у Словаччині, Чехії, Словенії та інші) забезпечують збереження інформації на спеціальних сайтах.

Наразі часи, коли в історії українського театру втрачалася  інформація, зникали матеріальні свідчення про вистави (афіші, програми, ескізи декорацій тощо), що для свого часу вважалися знаковими, закінчилися.

Ми беремося за створення архіву, вивчивши досвід колег з європейських інституцій та ознайомившись із цифровими архівами різних країн. І сподіваємося на Вашу активну участь!

Як долучитися

  • Завантажити розроблені нами форми для опитування: анкета для театру, анкета вистави.
  • Надати інформацію згідно питальнику про ваш театр та вистави театру.
  • Підготувати додаткову інформацію (фото, рецензії про вистави, макети афіш та програмок тощо).
  • Надіслати заповнені анкети на пошту theatrearchiv@gmail.com

Останні новини

Театральний архів - це важливо

Створення театральної бази даних є важливим і для повноцінного розуміння тих процесів, що відбуваються в театральній сфері сьогодні, місця і ролі театру в загальнонаціональному культурному контексті.

514

Як долучитися до створення архіву

Запрошуємо та закликаємо всі театральні колективи України різного спрямування та різних форм власності долучитися до створення національного цифрового архіву.